nagrody

World Press Photo 2011

Konkurs World Press Photo wygrało zdjęcie przedstawiające Bibi Aisha, 18-letnią afgańską dziewczynę, której obcięto nos i uszy za to, że uciekła z domu
od męża. Autorem zdjęcia jest Jodi Bieber z RPA. Wśród laureatów konkursu znalazło się dwóch Polaków: Tomasz Gudzowaty oraz Filip Ćwik.

Nagrody Grand Press Photo 2009

14 maja podczas gali w warszawskiej Kinotece rozstrzygnięto piątą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej – Grand Press Photo 2009.

Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Rafała Malko z ”Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Pokazuje wiec zorganizowany przez związki zawodowe w Stoczni Gdynia SA, która jest likwidowana z powodu nierentowności. Na wiecu odczytano porozumienie stoczniowców z rządem dotyczące odszkodowań za zwolnienia. Stalowa motorówka „Samarytanka”, na której stoją stoczniowcy, jest pierwszym statkiem zbudowanym w tej stoczni (1931 rok).

W konkursie nagradzana jest fotografia o najwyższej wartości informacyjnej, merytorycznej i technicznej, niepozbawiona oryginalnej wizji autora, wykonana przy zachowaniu etycznych kanonów zawodu fotoreportera.

Autor Zdjęcia Roku w konkursie Grand Press Photo 2009 otrzymał 10 tys. zł, drukarkę Epson Stylus Photo R2880, zestaw piśmienniczy marki Waldmann i karnet na Heineken Open’er Festival.